Varnhems IF fotboll har flera ungdomslag både för pojkar och flickor. Föreningen har även ett seniorlag som spelar i DIV6 och ett P-35 lag.
Den allra yngsta gruppen är fotbollsskolan som är pojkar och flickor födda 2008/2009. Den träningen innehåller mycket lek och vän med bollen. Gruppen tränar inomhus på vintern och när det blir varmare ute tränar de på Varnhems IP. Det finns gott om ledare till gruppen, vilket gör att barnen känner sig trygga i sin inledande fotbollskarriär.
Nästa grupp är pojkar födda 2006/2007. Ett träningsflitigt gäng som tränar både inomhus och utomhus. I år kommer de spela och träna tillsammans med Axvalls IF. Laget brukar även delta i några cuper under en säsong. Under vintern tränar gruppen en gång i veckan och utomhus två gånger i veckan.
Flickor födda 2004-2006 är också ett träningsflitigt gäng. De tränar också inomhus och brukar under säsongen ha några extraträningar i Broddetorpshallen. Laget kommer också delta i 7-manna för andra gången under 2016. Laget brukar även delta på cuper.
Det äldsta ungdomslaget är pojkar födda 2002/2003/2004. Ett enormt träningsvilligt gäng som även tillbringar sin övriga fritid på Varnhems IP. Laget tränar såväl inomhus som utomhus. Även detta lag har samarbete med Axvalls IF . Laget åker på ett antal cuper under säsongen.
Seniortruppen i år har slopat sitt U-lag och lägger all fokus på A-laget och deras spel i DIV-6. Utöver detta finns de tappra atleterna i P-35 som tränar en gång i veckan året om.
Detta är en kort genomgång av fotbollen 2016 i Varnhems IF. Tveka inte att kontakta de olika ledarna för lagen kring mera info. Mot ett framgångsrikt 2016!
/Varnhems IF fotbollssektion